Loading...

Witanie gości

koncentrat białka serwatkowego instant

Zasady savoir-vivre jasno precyzują, w jaki sposób należy witać nowo przybyłych gości. Część osób jednak nie stosuje tych reguł w praktyce. Niekiedy wobec przyjaciół i rodziny mamy inne zasady postępowania niż w przypadku osób, z którymi nasze relacje są bardziej formalne. Pomimo tego warto poznać zasady savoir-vivre dotyczące m.in.

witania gości. Gospodarz domu powinien zadbać o to, żeby na korytarzu znajdowały się wieszaki ubraniowe na odzież wierzchnią. Przedtem jednak należy zdjąć z niego ubrania domowników. Dzięki temu goście będą mieli wystarczająco dużo miejsca na to, aby zawiesić wszystkie elementy garderoby. Zgodnie z zasadami savoir-vivre nie można witać się z gośćmi w przedpokoju.

Warto również pamiętać o tym, że to gospodarz powinien otworzyć gościom drzwi. Dla wielu osób problematyczną kwestią jest zdejmowanie codziennego obuwia. Niektórzy domagają się od gości zmiany obuwia na domowe. Według wielu podręczników savoir-vivre goście powinni mieć ze sobą obuwie na zmianę. W praktyce jednak nie każdy stosuje się do tej zasady.

Czy w takiej sytuacji gospodarz może podsunąć własne obuwie domowe? Takie rozwiązanie nie jest zgodne z zasadami etykiety. Problem pojawia się wówczas, gdy buty gościa są zabłocone, jednak nawet wtedy nie można domagać się tego, aby gość pozostał w samych skarpetkach. Gość powinien mieć do dyspozycji szmatkę, którą będzie mógł otrzeć buty z błota i kurzu. Warto zatem postawić w korytarzu krzesło, na którym gość będzie mógł usiąść. Podczas zdejmowania odzieży wierzchniej gospodarz powinien pomagać gościom.