Loading...

Warto ćwiczyć yogę?

Na pytanie o to, czy ćwiczyć yogę może paść tylko jedna właściwa odpowiedź: tak, zdecydowanie warto zacząć przygodę z yogą. Im szybciej, tym lepiej. Korzyści wynikających z tej formy aktywności jest całe mnóstwo. Jako że yoga w dużej mierze koncentruje się wokół „spraw duchowych”, od tej strony możemy też zacząć wymienianie jej zalet. Tyle że dziś dawne teorie możemy zamienić na pojęcie umysłu. Jeśli tak zrobimy, wiele teorii yoginów będzie zgodnych z prawdą – otóż umysł faktycznie ulega spokojowi, wyciszeniu i wpada w stan głębokie relaksu.

Przynajmniej wtedy, gdy nabieramy wprawy i ćwiczymy regularnie. Yoga jest doskonałym sposobem na pozbycie się stresu i niepotrzebnych nerwów. W dużej mierze zaleta ta wynika z tego, że yoga jest formą sportu. Wysiłek zawsze sprzyja zdrowiu i dobrej kondycji – zarówno fizycznej, jak i umysłowej. Jeśli więc chcesz osiągnąć równowagę ciała i ducha, yoga będzie właściwym wyborem. Czysto wysiłkowa, fizyczna strona yogi to jej kolejna mocna strona.

Z tego punktu widzenia yoga to nic innego, jak zestaw mniej i bardziej wymagających ćwiczeń, które każdy może dopasować do własnego poziomu zaawansowania. Asany wpływają pozytywnie na układ krążenia, mięśnie czy układ odpornościowy. Regulowana jest gospodarka hormonalna a dopływ krwi do mózgu zwiększony. Konsekwencją dwóch wymienionych zalet jest kolejna, być może najważniejsza. Yoga daje ogromną radość. Relaks i wysiłek związany z ćwiczeniami dają niesamowity rezultat w postaci doskonałego samopoczucia.

To dlatego tak wiele osób, które zaczynają przygodę z yogą, kontynuuje ją przez długie lata a czasem nawet całe życie.